Koronawirus

Koronawirus SARS CoV-2 dotknął setki tysięcy osób na całym świecie. Każdego dnia odnotowuje się nowe zachorowania i zgony, a agencje informacyjne prześcigają się w najnowszych doniesieniach na ten temat. O czym warto pamiętać?

Koronawirus – niewidzialny wróg

Początkowo wiele osób sądziło, że mamy do czynienia z bardziej agresywną odmianą grypy. Z czasem jednak okazało się, że wirus jest znacznie groźniejszy, niż początkowo przypuszczano. W wielu przypadkach przechodzi się go bezobjawowo, a ludzie nie zdają sobie sprawy z bycia nosicielem. Właśnie ten bezobjawowy przebieg jest najbardziej niebezpieczny społecznie. Niejeden początkowo lekceważył doniesienia o chorobie, jednak taka postawa okazała się opłakana w skutkach. W krajach, gdzie nie brano obostrzeń na poważnie, nowe zakażenia pojawiały się w tempie lawinowym. Działo się tak choćby we Włoszech, w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Do tej pory władze niektórych państw mają lekceważące podejście do koronawirusa SARS-CoV-2. Tymczasem epidemiolodzy są zgodni co do tego, jakie działania są skuteczne.

Dystans społeczny kluczowy w walce z chorobą

Eksperci zajmujący się koronawirusem zalecają dystans społeczny. Właśnie dlatego w wielu krajach, w tym w Polsce, wielokrotnie mówi się o tym, by osoby spotykające się na ulicach miast utrzymywały od siebie należyty odstęp. Obecnie zaleca się, by wynosił on 2 metry. Dzięki temu środkowi ostrożności wirus nie rozprzestrzenia się jeszcze bardziej. Ponadto konieczne jest, by wyjścia z domu ograniczyć do niezbędnego minimum. Chodzi przede wszystkim o pracę zarobkową, wolontariat na rzecz osób objętych kwarantanną czy załatwianie spraw niezbędnych do życia codziennego. W ostatniej aktualizacji przepisów wzięto pod uwagę również czynności wynikające z prawa łowieckiego. Za nieprzestrzeganie obostrzeń przewidziano mandaty karne.

Wzmożona dbałość o higienę

Higiena osobista jest niezwykle istotna w czasie epidemii. Zaleca się bardzo dokładne mycie rąk (trwające minimum 30 sekund) i ich dezynfekcję. W celu zabicia wirusów i innych drobnoustrojów, które przenoszone są na skórze, należy stosować płyny dezynfekujące na bazie alkoholu. Stworzone z myślą o przeciwdziałaniu zakażeniom zalecane są medykom, ale ich używanie ma ogromny wpływ na zdrowie i życie wszystkich, niezależnie od profesji. Warto korzystać z nich zarówno w domu, jak i miejscu pracy. Dobrze sprawdzają się w trakcie odkażania blatów stołów i biurek, telefonów komórkowych czy klamek. Czy to wszystko? Nie. Istotne jest też stosowanie maseczek.

Maseczka ochronna ważna w zwalczaniu epidemii

Od 16 kwietnia obowiązuje w Polsce nakaz zakrywania ust i nosa. To konieczne, by nie przenosić zarazków w przestrzeni publicznej. Musi robić to każdy z nas. Należy uświadomić sobie, że nikt nie może mieć pewności co do tego, że nie jest nosicielem koronawirusa. Takie działania prewencyjne są niezwykle ważne. Dobrze jest zatem zadbać o zaopatrzenie się w dobrej jakości maseczkę, która da pewność, że drobnoustroje nie będą przenosić się na inne osoby. To kluczowe, jeśli chcemy powrócić do stanu sprzed epidemii.

Koronawirus wciąż jest bardzo groźny. Nie można bagatelizować jego zgubnych skutków. Warto zatem zadbać o dobro swoje i innych osób. Stosowanie się do rządowych zaleceń jest dziś niebywale ważne i warto o tym pamiętać.